Czasy, w których klimatyzacja była luksusem, z którego cieszyły się wyłącznie biura korporacji – przeszły już do lamusa. Przystępne koszty zakupu klimatyzatora sprawiły, że możemy cieszyć się z tego dobrodziejstwa również w Naszych domach.
Jakie elementy musimy wziąć pod uwagę by urządzenie pracowało wydajnie i bezawaryjnie nawet przez kilkanaście lat
?

Klimatyzatory trafiają coraz częściej pod nasze dachy. Stają się powszechnym wyposażeniem. W gorące dni pomogą Nam przetrwać w upały, w chłodne – szybko ogrzać wybrane pomieszczenie, a przez cały rok mogą oczyszczać powietrze.
Jednak by w pełni korzystać z możliwości tych urządzeń, niezwykle ważny jest właściwy dobór i montaż urządzenia.

Wybierz swój typ.

Obecnie na rynku klimatyzacji można znaleźć systemy różniące się rozwiązaniami konstrukcyjnymi i sposobem montażu. Najpopularniejsze są teraz klimatyzatory typu – split. Są to urządzenia stacjonarne – montowane na ścianie budunku. System składa się z dwóch jednostek. Wewnętrzna odpowiedzialna jest za pobieranie ciepłego powietrza z domu, a zewnętrzna usuwa je na zewnątrz. Całość połączona zostaje rurami – pozostają niewidoczne, ponieważ instaluje się je w ścianie budynku.

Dostępne są także klimatyzatory: kompakt – wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie (urządzenia te wymagają dostępu zarówno do pomieszczenia, jak i do powietrza zewnętrznego; najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzator okienny)

multisplit – mają budowę podobną do urządzeń typu split (z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego przyłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, które można umieścić w różnych pomieszczeniach)

Istnieje również możliwość zakupu urządzenia przenośnego. Klimatyzatory tego typu nie wymagają profesjonalnego montażu, ich ważnym atrybutem jest duża mobilność. Urządzenie może być przenoszone i wykorzystywane w dowolnym pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jednak ten aparat charakteryzuje się niższą wydajnością, będąc przy tym dość hałaśliwy. Dlatego jeśli nie szukasz doraźnego rozwiązania, oczekujesz długotrwałych korzyści i większego komfortu – w Twoim domu powinna znaleźć się jednostka stacjonarna.  

Niech moc będzie z Tobą! Pytanie jaka?

Kluczowym elementem przy wyborze klimatyzatora jest odpowiedni dobór jego mocy chłodniczej. To parametr, który pozwoli dostosować wydajność do wielkości pomieszczenia.

Odpowiedni i fachowy dobór mocy klimatyzacji powinien być poprzedzony specjalistycznymi obliczeniami, które uwzględniają szereg czynników zewnętrznych. Do takich czynników należą m.in.: stopień nasłonecznienia, liczba urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu, liczba przebywających w nim osób, sposób i jakość izolacji termicznej ścian i stropów, itp.
Jednak na potrzeby użytku domowego, można dobrać na podstawie uproszczonego schematu. Przyjęto, że na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej.

Ważne jest również to, że nowoczesne jednostki o w wysokich klasach oszczędności A++ są niezwykle wydajne i efektywne energetycznie. Tym samym radość z przyjemnego chłodu trwa, rachunki za energie nie rujnują domowego budżetu.

Czysto, zdrowo i świeżo.

Klimatyzator może stać się domowym oczyszczaczem powietrza. W czasie zapylenia, zatrzymuje wszelkiego rodzaju mikroskopijne cząsteczki, które z łatwością przedostają się do naszego domu przez szczeliny w oknach. Nie wspominając o kurzu oraz zanieczyszczeniach powietrza. W pozbyciu się drobinek kurzu, roztoczy i alergenów pomogą nam wbudowane w urządzenie filtry powietrza.
Umożliwiają one wyłapanie wszelkich niepożądanych drobinek z powietrza m.in.: sierści zwierząt, zarodników grzybów czy lotnych związków organicznych – w tym cząsteczki PM 2,5 – składnik smogu (bardzo szkodliwe dla zdrowia przy długotrwałym wdychaniu).

Filtry mogą też pomagać nie tylko w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów, ale wypełnić pomieszczenia wybraną nutą zapachową.

Należy pamiętać jednak o regularnym czyszczeniu i wymianach filtrów, by urządzenie mogło w pełni wykorzystywać swoje możliwości.

Decybele? Może ich być niewiele.

Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że korzystanie z klimatyzacji to rezygnacja z ciszy i spokoju w domu. Nic bardziej mylnego. Właściwe zamontowane o regularnie serwisowane urządzenia pracują niemal bezszelestnie. Poziom ok. 35dB(A) to wartość zbliżona do szeptu.  

Nie czekaj na gorący sezon, pomyśl o komforcie już teraz.

…a jeśli szukasz sprawdzonej firmy i profesjonalnej pomocy : http://www.technologia-plus.pl